آشنایی با سامانه همراه سلامت

لوگوی همراه سلامت

 

"همراه سلامت" نخستین سامانه هوشمند تله مدیسین (پزشکی از راه دور) در زمینه طب پیشگیری در ایران است که به دنبال بیش از سه سال تحقیق و طراحی و توسط تیمی از پزشکان و مهندسین و مشاورینی از تمام شاخه های پزشکی آماده کار شده است.


هدف سامانه همراه سلامت تحلیل وضعیت سلامت افراد از طریق نرم افزار هوشمند متصل به اینترنت و ارائه توصیه های هوشمند جهت انجام آزمایشات یا مراجعه به متخصصین حوزه سلامت در زمان لازم می باشد. "همراه سلامت" هیچگونه توصیه درمانی به بیماران نمی کند، بلکه آنها را در زمان مقتضی به مراکز درمانی ارجاع می دهد. خدمات همراه سلامت برای کاربران رایگان نیست، چون این خدمات کاملاً جدی هستند اما هزینه آن ناچیز و کمتر از پنج هزار تومان در ماه است. سود ناشی از اجرای پروتکلهای پیشگیری برای کاربران صدها برابر هزینه پرداخت شده است.


به طور خلاصه افراد پس از مراجعه و ثبت نام در سامانه "همراه سلامت" به تعدادی پرسش که بر اساس یک الگوریتم هوشمند و با شبیه سازی تفکر یک پزشک در برخورد با بیمار طراحی شده پاسخ می دهند. این پرسشها شامل اطلاعات دموگرافیک (سن، جنس، قد، وزن، ...)، نام بیماریهای فرد، نام داروهای مورد استفاده و اطلاعات مهم لازم برای پیشگیری از بیماریهای زیر می باشند:
بیماریهای قلبی-عروقی، بیماریهای عروقی مغز، افزایش فشار خون، افزایش چربی خون، دیابت، آنوریزم آئورت، گلوکوما، پوکی استخوان، سرطان پستان، سرطان گردن رحم، سرطان پروستات، سرطان کولورکتال و واکسیناسیون کودکان و بزرگسالان


پس از ورود اطلاعات، سیستم به تحلیل آنها پرداخته و سپس خدمات زیر را به بیمار ارائه می دهد:


1- ایجاد پرونده شخصی سلامت حاوی مشکلات بیمار از زبان خود او، داروها، بیماریها، حساسیتها، سوابق جراحی، تصاویر آزمایشات و گزارش های تصویربرداری. این پرونده قابل چاپ یا نمایش روی تلفن همراه جهت ارائه به پزشک می باشد.
2- بررسی داروهای بیمار از نظر تداخلات "متوسط" و "شدید" به کمک یکی از کامل ترین بانکهای اطلاعات دارویی جهان. این کار به طور اتوماتیک و پس از هربار ویرایش فهرست داروهای بیمار توسط وی انجام می گیرد. در صورت یافتن تداخلات مهم بلافاصله به او توصیه می شود که جهت تصمیم دراین مورد به پزشک خود مراجعه کند. این کاراز بسیاری از عوارض بالقوه خطرناک تداخلات دارویی که معمولاً از چشم پزشکان نیز دور می مانند پیشگیری می کند.
3- امکان وارد کردن مداوم بسیاری از اطلاعات مهم مانند قد، وزن و دور سر در کودکان (پایش رشد)، قد و وزن بزرگسالان، فشار خون، قند خون، چربی خون و غیره و نمایش این اطلاعات به صورت نمودار یا جدول. ارائه این نمودارها و جداول جهت اخذ بهترین تصمیمات درمانی به پزشکان کمک کننده می باشد.
4- محاسبه ریسک ده ساله ابتلا به سکته قلبی یا مغزی از طریق الگوریتم فرامینگام. این عدد برای ارائه بهترین توصیه های درمانی و پیشگیری توسط متخصصین قلب و عروق یا داخلی بسیار کمک کننده می باشد.
5- ارائه توصیه های لازم جهت انجام آزمایشات غربالگری یا مراجعه به مراکز درمانی به منظور پیشگیری از برخی بیماریها، کنترل بهینه برخی بیماریها (مانند دیابت، هایپرتانسیون) و تشخیص زودهنگام برخی بیماریها (مانند برخی انواع سرطان). این توصیه ها به صورت مبتنی بر شواهد و بر اساس گایدلاینهای معتبر بومی یا بین المللی و به صورت اتوماتیک انجام می شوند.
6- ارائه پیام های آموزشی شخصی در زمینه پیشگیری یا درمان بیماریهای مزمن. این پیامها به صورت اختصاصی و با توجه به نوع بیماری یا وضعیت سلامت فرد برای او ارسال می شود.
7- ارائه توصیه در زمینه انجام واکسیناسیون کودکان و بزرگسالان در زمان مناسب
8- ارائه آموزش و توصیه های مربوط به مراقبتهای دوران بارداری و ارجاع به موقع مادران باردار به پزشکان و سایر ارائه دهندگان خدمات مراقبت بارداری
9- ایجاد اتاق های گفتگوی مجازی تخصصی با تقسیم بندی تمام حوزه های پزشکی جهت عضویت بیماران، پزشکان و سایر متخصصین حوزه سلامت. هدف از این مرکز مشاوره مجازی (با نام کافه سلامت) ایجاد ارتباط و تبادل تجربیات بین بیماران مشابه و ارائه مشاوره و آگاهی دهی توسط متخصصین حوزه سلامت است.
10- امکان انجام مشاوره تصویری آنلاین به صورت ویدئو کنفرانس از منزل بیمار جهت کسانی که به دلایل مختلف امکان مراجعه حضور به مطب یا کلینیک را ندارند. این امکان برای انجام مشاوره توانبخشی، گفتاردرمانی، روانشناسی و رژیم درمانی موجود است.


سامانه همراه سلامت شامل یک وبسایت اصلی و سه وبسایت زیرمجموعه است:


1-    وبسایت اصلی همراه سلامت جهت ثبت نام و ارائه خدمات به همه افراد بخصوص افراد با سن بیش از 40 سال، کودکان زیر ده سال، خانمهای باردار و تمام افرادی که حداقل به یک بیماری مزمن مبتلا باشند:   https://hamrahsalamat.ir


2-    وبسایت همکار سلامت جهت آشنایی مردم با پزشکان، سایر متخصصین حوزه سلامت و مراکز تشخیصی و درمانی است. برای هر فرد یا مرکز یک صفحه کامل جهت معرفی خدمات اختصاص داده می شود. مراکز می توانند بیش از یک صفحه داشته باشند. همچنین مطالب و مقالات پزشکی به صورت طبقه بندی شده در این وبسایت منتشر می شود:  http://hamkar.hamrahsalamat.ir


3-    وبسایت کافه سلامت که به صورت یک مرکز مشاوره مجازی چند تخصصی جهت ارتباط بیماران با یکدیگر و با پزشکان و متخصصین طراحی شده. مطالب و مقالات پزشکی به صورت طبقه بندی شده در این وبسایت نیز منتشر می شود:  http://cafesalamat.hamrahsalamat.ir


4-    وبسایت مشاور آنلاین برای نوبت گیری و انجام جلسات مشاوره تصویری به صورت ویدئوکنفرانس طراحی شده است. بیمارانی که به هر دلیل امکان مراجعه حضوری جهت مشاوره ندارند می توانند روز و ساعت جلسه مشاوره را رزرو کرده، مبلغ آن را به صورت اینترنتی بپردازند و بدون نیاز به خروج از منزل مشاوره را انجام دهند. در حال حاضر مشاوره جهت پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی، کارشناسان توانبخشی و گفتاردرمانی، و متخصصین روانشناسی و تغذیه و رژیم درمانی در دسترس است: http://visit.hamrahsalamat.irآشنایی با سامانه همراه سلامت

همراه سلامت، بهترین پزشکان، تبلیغ پزشکان، تبلیغ مراکز، تبلیغ کلینیک، بهترین مراکز درمانی، بهترین پزشک، همکار سلامت، همراه سلامت، کافه سلامت

لینک های مهم

اخبار سایت

راه اندازی وب سایت همکاران سامانه همراه سلامت

وب سایت همراه سلامت افتتاح گردید. امید است با همراهی شما عزیزان قدم های بزرگ آینده را محکم تر برداریم.